Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

KOMORNÍ KONCERT

CHRUDIMSKÉ HUDEBNÍ PÁTKY – PODZIM 2019
Datum: Pátek 6. prosince 2019 v 19:00 hodin
Místo: Velký sál Muzea

Lenka Korbelová – klavír, Marek Švejkar – klarinet. Fotografováno 6.12.2019.

V programu mj.: Camille Saint-Saëns, Michail Ivanovič Glinka, Pablo Sarasate

847. chrudimský hudební večer

Klarinetista Marek Švejkar a klavíristka Lenka Korbelová spolu spolupracují již 9 let od studií jako duo interpretující široké spektrum klasické hudby od baroka po současnost. Jejich repertoár je rozmanitý a dramaturgicky vystavěný přímo pro veřejnost.

Mají za sebou mnoho úspěchů na pódiích mezinárodních festivalů, které je dostaly do širšího povědomí veřejnosti. Byli pozváni vystupovat několika festivaly jako např. Pražské jaro, Festival Trmice, Festival Břevnovské hudební slavnosti, Festival Popradské hudební jaro atd. Zúčastnili se koncertů pro soukromé účely a instituce v Čechách i zahraničí. V tomto roce byli pozváni k oslavám 30. Výročí Sametové revoluce do Washingtonu D.C.. V roce 2020 vystoupí v Bosně a Hercegovině a v Athénách v rámci tamních festivalů.

Každý má za sebou velký počet sólových koncertů s orchestry, či komorní hudby. Lenka Korbelová je absolventkou Hudební akademie múzických umění v Praze (u Prof. Ivana Klánského) a Akademie ,,Incontri col Maestro” v italské Imole (u Maestra Vovky Ashkenazyho). Marek Švejkar působí jako student na pařížské Conservatoire de Paris (u Prof. Philippa Berroda) a v Akademii komorní hudby v Praze.

Marek Švejkar (1995), první český klarinetista přijatý na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris, vítěz mnoha mezinárodních soutěží a člen Akademie komorní hudby.

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídách Prof. Milana Poláka a Ludmily Peterkové a studium koncertního diplomu ve hře na klarinet na Conservatoire à Rayonnement Régional de Paris u Francka Ameta (asistenta na CNSM de Lyon) a Paula Meyera (světového klarinetisty a dirigenta). V současné době studuje na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris (Národní konzervatoři hudby a tance v Paříži) u Philippa Berroda (prvního klarinetisty Orchestre de Paris). Postupně začal sbírat zkušenosti z velkého množství koncertů i hudebních soutěží, např: Concorso Internazionale per Clarinetto Carlino (IT) (2011) – 1. cena; Markneukirchener Wettbewerb (DE) (2012) - absolutní vítěz; Soutěž konzervatoří a hudebních gymnázií ČR (2012) – 1. cena; Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych (POL) (2012) – 1. cena; Concorso Internazionale per Clarinetto Bari (IT) „Saverio Mercadante“ (2012) – 1. cena; Klarinetová soutěž „Czech Clarinet Art“ v Hořicích (CZ) (2013) – 1. cena; Concorso Internazionale per Clarinetto Breno (IT) (2013) – 2. cena.

V roce 2013 byl nominován na soutěž mladých talentů Eurovize do České televize, kde získal přední umístění. V lednu roku 2014 vystoupil jako sólista s Českou filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka v rámci projektu „Zahraj si s Českou Filharonií“. Též v roce 2014 byl na základě nahrávky vybrán na jednu z předních celosvětových klarinetových soutěží Concours Debussy do Paříže, která mu otevřela dveře pro studium v zahraničí. V roce 2015 byl úspěšně vybrán jako sólista do Akademie komorní hudby, kde v současné době stále působí. V roce 2016 spolupracoval se sólistkou Evou Garajovou při nahrávání alba pro ArcoDiva.

Měl možnost sólově vystupovat na hudebních festivalech a koncertech: Pražské jaro, Za poklady Broumovska, Festival komorní hudby v Českém Krumlově, Mittelrhein Musik Festival, Villa Musica Rheinland-Pfalz Festival, Břevnovská hudební setkání, Kluby přátel hudby a mnoho koncertů po ČR a zahraničí. Dále byl pozván na svůj sólový debut v rámci festivalu Pražské jaro, který proběhl v květnu 2017 v pražském Rudolfinu. V tomto roce se stal členem uskupení Ensemble ECCE (Ensemble dočasné kolektivní tvorby), který je zaštítěn IRCAM (Institutem pro tvorbu moderní hudby), který existuje jako jediný na světě v Paříži. Jako člen Ensemble ECCE se účastnil projektu Le Mystère Picasso, kde se podílel na vytváření moderní hudby k filmu o Picassovi. V roce 2018 byl pozván k natáčení sólového alba Philippa Berroda a měl možnost hrát s Orchestre de Paris a Ensemble Intercontemporain v Pařížské filharmonii pod taktovkou Daniela Hardinga. V roce 2019 byl pozván do Washingtonu D.C., kde měl poctu vystoupit při oslavách 30. výročí Sametové revoluce a později téže roku vystoupí v Berlínské filharmonii s komorním uskupením zaštítěným AKH. V roce 2020 je pozván vystoupit v Bosně a Hercegovině a v Řecku.

Absolvoval několik hudebních mistrovských kurzů s např. Martinem Fröstem, Charlesem Neidichem, Yehudou Giladem, Florentem Charpentierem, Pascalem Moraguesem, Karlem Leisterem, Paolem Beltraminim, Calogerem Palermem a dalšími.  Měl možnost spolupracovat s předními českými orchestry (Česká filharmonie, Severočeská filharmonie, Hradecká filharmonie) a předními českými a světovými umělci (Ivo Kahánek, Jiří Bělohlávek, Vojtěch Spurný, Bruno Mantovani, Boris Garlitsky, François Regis, Hae-Sun Kang, Philippe Bernold, Làszlo Hadady a dalšími.).

Lenka Korbelová se narodila 1991 v Chrudimi. Svá hudební studia začala na ZUŠ Chrudim u paní učitelky Věry Novákové. Je absolventkou Konzervatoře v Teplicích, kde studovala klavír u profesorky Věry Vlkové a na Akademii múzických umění v Praze vystudovala klavír u Prof. Ivana Klánského. Je rovněž absolventkou Mezinárodní Klavírní Akademie ,,Incontri col Maestro“ v Itálii u Maestra Vovky Ashkenazyho.

Má za sebou několik sólových recitálů, koncertů s orchestry po České republice i v zahraničí a věnuje se komorní hře.

V roce 2009 spolupracovala se světoznámým českým výrobcem klavírů, firmou Petrof. Je sólistkou mezinárodního orchestru Europera, s nímž koncertovala v zahraničí - Polsko, Německo. Se Severočeskou filharmonií Teplice absolvovala Konzervatoř v Teplicích Klavírním koncertem c-moll od S. Rachmaninova. S dalšími orchestry provedla mnoho klavírních koncertů od W. A. Mozarta, L. v. Beethovena, přes F. Chopina, P. I. Čajkovského, A. Dvořáka, S. Rachmaninova až ke slavné Rapsodii v modrém od G. Gershwina.

Vystoupila v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms 2013, kde měla klavírní recitál v Lichtenštejnském paláci v Praze. Vystoupila na koncertech v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Mladá Praha v Litomyšli, či v Praze v Břevnovském klášteře. V roce 2015 si jako klavíristka zahrála v čínském velkofilmu natočeném v Praze: „Somewhere Only We Know“.

Byla pozvána jako sólistka na koncert Hudební skvosty L. van Beethovena, kde přednesla během večera dva Klavírní koncerty č.2 a č.4 L. van Beethovena za doprovodu Festival orchestra - Petr Macek a dirigenta M. Peschíka.

Vystoupila v rámci Mezinárodního festivalu Pražské jaro v Rudolfínu spolu s klarinetistou Markem Švejkarem. Dále jako sólistka koncertovala se Severočeskou filharmonií Teplice.

Ve spolupráci s Českým národním symfonickým orchestrem a nadací Kalkant natočila Lenka Korbelová své debutové sólové album. Dostala pozvání do Bangkoku, kde za doprovodu Thajské filharmonie přednese Klavírní koncert g moll od A. Dvořáka.

Je laureátkou řady národních i mezinárodních soutěží:

  • 2.cena na soutěži Prague Junior Note (2006) + zvláštní cena za provedení skladby B. Martinů,
  • 3. Cena na Mezinárodní Schubertově soutěži, Jeseníky 2009 Klavírní duo,

+ zvláštní cena za provedení skladby A. Dvořáka

  • 4. cena na Mezinárodní soutěži Slovanské hudby v Paříži ( Francie 2009)
  • 2. cena na Mezinárodní soutěži B. Smetany (2010)
  • Čestné uznání na Mezinárodní soutěži B. Martinů (2011) a hlavní cena za provedení skladby B. Martinů - Oceněná skladba Fantazie a Toccata B. Martinů následně vydána na propagační CD Nadace B. Martinů

Předprodej vstupenek 

  • v pokladně Divadla Karla Pippicha, tel. 603881003, PO–ČT 14–18, PÁ 14–17 h, 
  • v Turistickém informačním centru Chrudim, tel. 773993333, PO–PÁ 8–12 a 12.30–16 h, SO 8–12
  • a online prodej k dispozici na uvedeném odkazu. 

Fotogalerie