Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

SHIRLEY VALENTINE

divadelní představení
Datum: Neděle 9. června 2019 v 19:00 hodin
Místo: Divadlo Karla Pippicha

Vstupenky a abonentky zůstávají v platnosti.

Divadelní předplatné A - jaro 2019

PŘEDSTAVENÍ JE VYPRODANÉ

Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ JE PŘEDSTAVENÍ PŘESUNUTO NA NEDĚLI 9. ČERVNA.

ŽIVOT JE POTŘEBA ŽÍT NAPLNO A NIKDY NENÍ POZDĚ HO ZMĚNIT

Autor: Willy Russell
Překlad: Pavel Dominik
Režie: Zdeněk Kaloč
Osoby a obsazení všech postav ve hře představuje SIMONA STAŠOVÁ

Ve hře Shirley Valentine použil W.Russell nový žánr: one woman show. Po jejím úspěšném uvedení v Liverpoolu se v roce 1988 hra přenesla do Londýna a v následujícím roce touto hrou debutoval na Broadwayi, kde během 9 měsíců dosáhla 324 repríz. V roce 1989 upravil hru na filmový scénář a stejně tak jako divadelní hra i její filmová adaptace získaly mnoho cen a nominací, např. Cena Laurence Oliviera za Nejlepší komedii, BAFTA za nejlepší scénář, cena TONY za nejlepší hru, nominace na Zlatý Globus za nejlepší komedii, atd.

To prostě musíte vidět!

O této hře se nedá mnoho napsat. To prostě MUSÍTE VIDĚT!!! Bravurní herecký koncert Simony Stašové Vás doslova přimrazí do sedadel. Budete s němým úžasem a otevřenou pusou zírat na jeviště a hltat každý její pohyb, každé gesto, každé slovo. Z jeviště na Vás bude zářit to, čemu se říká opravdový kumšt.

Simona Stašová se o této roli sama vyjádřila: "Tahle hra je právě o tom, co toužím říct teď, v tuto chvílí". Simona Stašová nám Shirley Valentine nehraje. Ona jí je! Nemá nejmenší problém přesvědčit diváky, že je upracovanou a unavenou čtyřicítkou, která je v duchu stále ještě tou mladou dívkou plnou snů a nadějí, které jednoho dne prostě začne uskutečňovat. A co víc! Nejen, že je onou Shirley Valentine, ona je dokonce i všemi těmi ostatními postavami, o nichž ve svém příběhu vypráví. A to opět naprosto dokonale. Buď se mrknutím oka promění ve svou bohatou přítelkyni, která ji pozve na dovolenou, nebo Vám navodí pocit, že spolu s ní sedíte v kavárně a Shirley Vám vypráví o svém řeckém milenci a při tom ho předvádí a paroduje. Ale zase je to Shirley a nikoliv Simona Stašová s kým v té kavárně jste a kdo Vám vypráví o svých dětech, manželovi, milenci a podobně. Bylo by nošením dříví do lesa rozepisovat se zde o vynikající fonetice a vůbec práci s hlasem. Kromě toho, že je Simona Stašová nadána uměním měnit hlas téměř k nepoznání, umí i dobře pracovat se silou svého hlasu. A při tom to nikdy není na úkor srozumitelnosti. Vždy a za všech okolností je jí dobře slyšet a dobře rozumět.

Dalším superlativem inscenace Shirley Valentine jsou bezesporu kostýmy, do nichž se Simona Stašová během představení převléká. Ty pocházejí z dílny Michaely Červenkové. Nemalou zásluhu na absolutně špičkovém dojmu z představení má i překlad původního textu. Pavel Dominik obohatil texty krásnými českými výrazy a značně tak přispěl k dobrému slovnímu humoru, který ani v nejmenším neuráží a při tom skvěle baví.

Režisér Zdeněk Kaloč přivedl na svět inscenaci, o které se bude ještě dlouho vyprávět a která zcela jistě získá nějakou tu divadelní cenu.

20.3.2009, autor recenze: Pavel Klejna

Uvádí Agentura ADF

Délka 2 hodiny 25 minut vč. přestávky