Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Pojeďte s námi ... Prešov, Svidník, Bardějov, Levoča

Datum: Čtvrtek 12. září 2019
Místo: Slovensko

Pojeďte s námi ... Prešov, Svidník, Bardějov, Levoča

Chrudimská beseda s finanční podporou Pardubického kraje zve seniory. 

Senioři, pojeďte s námi navštívit

Prešovský kraj - od roku 2002 partnerským krajem Pardubického kraje, 

partnerské město Svidník – partnerské město Chrudimi od roku 1997, 

královské město Bardějov - od roku 2000 zapsané do Seznamu světového dědictví UNESCO, 

Žehra - Kostel Sv. Ducha - v roce 1993 zapsán do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO jako součást souboru Levoča, Spišský hrad a památky okolí,

královské město Levoča - od roku 2009 historické centrum zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Termín: čtvrtek 12. září - sobota 14. září 2019

Kontakt: tel: 469 660 662, email: cermakova@chbeseda.cz

Účastníky zájezdu pozdravila paní magistra Marcela Ivančová - primátorka města Svidník. Ráda vzpomíná na své návštěvy Chrudimi. Následoval symbolický přípitek.

Bardejov (německy Bartfeld, maďarsky Bartfa) je okresní město na Slovensku v Prešovském kraji. Leží na severovýchodě země, v oblasti Šariše. V roce 2018 zde žilo 32 449 obyvatel. Toto historické a lázeňské město je pro své zachovalé středověké centrum od roku 2000 zapsané mezi lokality Světového dědictví UNESCO. Městem protéká řeka Topľa. V Bardejovských Kúpeľích je veřejnosti zpřístupněných osm pramenů minerální vody.

Pomník císarovny Alžběty Amálie EvženieSisi. Pobyt císařovny Alžběty v Bardějovských Kúpeľoch. Císařovna přicestovala se svým malým, jedenáctičlenným doprovodem 1. července 1895 v pět hodin železniční tratí z Prešova do Bardějova, která byla postavená dva roky předtím, v roce 1893. Město Bardějov a především Bardějovské Kúpele vynaložily velké úsilí, aby se tu rakouská císařovna a uherská královna Alžběta cítila co nejlépe a nejbezpečněji. Hotel Deák v Bardějovských Kúpeľoch, kde byla Alžběta ubytovaná měl upravené okolí až do délky 48 km a posilněnou stráž. Císařovna v hotelu obývala první poschodí v tehdejším pokoji číslo 218 a dokonce byl speciálně pro ni vybudován boční vchod do hotelu.

Spišský hrad (maďarsky Szepesi - německy Zipser Burg) je se svým půdorysem 41 426 m² nejrozsáhlejší hradní zříceninou ve střední Evropě a jedním z největších hradních komplexů v Evropě. Nachází se na travertinovém kopci nedaleko od městečka Spišské Podhradie na katastru obce Žehra asi 5 km severozápadně od ní.Spišský hrad je chráněn jako slovenská Národní kulturní památka a v roce 1993 byl hrad společně s přilehlými památkami (Spišská Kapitula, Spišské Podhradie a Žehra) zapsán na seznam lokalit Světového dědictví UNESCO.

Hlavní oltář kostela sv. Jakuba Staršího v Levoči (zasvěcený Panně Marii a svatému Jakubovi Apoštolovi) je pozdně gotická sakrální památka, dílo mimořádné umělecké a historické hodnoty; je nejcennějším a nejobdivovanějším chrámovým artefaktem. Již při vstupu do kostela upoutá každého návštěvníka nejen svou monumentalitou ale i výtvarným provedením. Se svou výškou – 18,62 metru jde o nejvyšší pozdně křídlový oltář na světě – a šířkou – 6,27 metru – majestátně vyplňuje prostor závěru chrámového presbytáře. Jeho oltářní retabulum patří k největším uměleckým dílům svého druhu v zaalpské Evropě.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je římskokatolický gotický kostel, který se nachází v Spišské Nové Vsi na Radničním náměstí. Je nejcennější umělecko-historickou památkou ve městě. Mohutná trojlodní bazilika je pozoruhodná díky jižnímu gotickému portálu, plastikám Mistra Pavla z Levoče. Neogotická věž z konce 19. století (1893) je svou výškou 87 metrů nejvyšší kostelní věží na Slovensku. Přesné datum postavení kostela není známo. Věž byla nejdříve dřevěná, později byla nahrazená kovovou.

Fotogalerie