Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Írán • pohled do zákulisí

cestopisná přednáška
Datum: Úterý 2. dubna 2019 v 18:00 hodin
Místo: Městské kino Chrudim

Cestopisná přednáška - přírodovědec a cestovatel RNDr. Jiří Sladký.

Jak se žije v Íránu. Neobvyklý a humornou formou podávaný pohled za oponu země větší než celá střední Evropa nabízí autor dvou knih o současném Íránu.

Záběr na všední život prudce se rozvíjející země: 

  • Jak se baví mladí a jak starší? 
  • Co smí anebo nesmí ženy a co muži? 
  • Co pro Íránce znamenají děti? 
  • Jak by se měl a naopak neměl chovat návštěvník z ciziny? 
  • Máme se v Íránu bát?
  • Čajové dýchánky v parcích či v čarokrásné přírodě. K nim patří tradičně opium, zatímco alkohol je tabu.

Pojďme se podívat na to, co běžný návštěvník nezahlédne.

Je Írán ďábelskou zemí? Jak se islám promítá do každodenního života? Neobvyklý a humornou formou podávaný pohled do zákulisí země větší než celá střední Evropa nabízí autor dvou knih o současném Íránu. Pozvánka k hrobkám světců, k nimž míří nekonečná procesí i na soukromé duchovní obřady, kam obvykle může jenom pravověrný muslim. Především ale pohled na všední život 70milionové, prudce se rozvíjející země, jak se baví mladí a starší, co smějí anebo nesmějí ženy a co naopak muži.  A jak se v Íránu chovají  k dětem. Jak by se měl a naopak neměl chovat návštěvník z ciziny. Máme se v Íránu bát? Vyprávění láme předsudky, kterých se kolem šíitského Íránu nahromadilo víc než požehnaně.

Íránskou realitu ale netvoří pouze emotivní náboženství hýřící světci a mučedníky. Jeden z nejstarších kulturních okruhů, jehož vzdělanost ovlivnila území větší než Evropa, má své proslulé, ale i méně známé podoby. K nim patří čajové dýchánky v parcích či v čarokrásné přírodě, ale také opium a další látky rozrušující vědomí.

O opiu zejména, ale také o čaji a piknicích s vodními dýmkami a vůbec o íránské "zábavné" gastronomii mám samostatnou atraktivní přednášku – Íránské neřesti, aneb Írán, jak ho neznáte: 

Tajné a nejtajnější zákulisí života v Íránu. Zaostřeno na tamní zábavu. Íránské neřesti – čaj, vodní dýmky a opium. Zatímco alkohol je tabu, opium, ale také čaj a pikniky s vodními dýmkami patří k tradiční íránské "zábavné" gastronomii.